جزییات مقاله

شوره سر

اسم دسته: مو
تعداد بازدید: 416
تاریخ: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۰ خرداد
مرجع: دکتر علی وفائی – متخصص پوست و مو

شوره سر

شوره سر در حقیقت تشکیل بیش از حد سلول های لایه سطحی پوست (اپیدرم) است. این سلول ها بصورت نرمال از سطح پوست جداشده و می افتند ولی چون تعداد آنها کم است شخص متوجه آنها نمی شود. در صورت تولید بیش از حد آنها، پوسته ها روی موها و لباس فرد مشاهده شده و چیزی می شود که عوام به آن شوره می گویند.

هر چقدر مقدار شوره بیشتر باشد از نظر اجتماعی مشکل سازتر می شود زیرا اکثر مردم از مشاهده پوسته های سفید بر روی یقه لباس و شانه کت بدشان می آید.

تا زمانی که پوسته ها خشک هستند وجود آنها قابل تحمل است ولی با چرب شدن پوست سر و بهم چسبیدن شوره ها مشکل بیمار از نظر وضعیت ظاهری و علائم بیماری بیشتر می شود. شوره های چرب بر خلاف نوع خشک بهم می چسبند و لذا بزحمت از پوست سر و لباس جدا شده و این مشکل بیمار را آزار می دهد. در هر حال چرب بودن شوره در ابتدا زیاد اذیت نمی کند ولی با افزایش ترشح چربی از غدد چربی پوست، توده های بزرگ و کوچک شوره چرب و بدبو در نقاط گوناگون پوست سر تشکیل می گردد که همراه با درجاتی از التهاب و خارش می باشد.

نظر به اینکه عامل بوجودآورنده شوره (مخمر (Pityrosporum همیشه در پوست انسان وجود دارد و با اقدامات درمانی فقط از حالت بیضوی (فرم بیماری زا) به حالت کروی (فرم غیربیماری زا ) تبدیل می گردد، لذا درمان قطعی برای شوره وجود نداشته و صرفاً  می توان علائم آن را کنترول نمود. به عبارت دیگر در شروع درمان با یکسری اقدامات درمانی سعی می کنیم تا مخمر را از حالت بیماری زا به غیربیماری زا درآورده و سپس برای ممانعت از تبدیل دوباره آن به فرم بیماری زا، از یکسری اقدامات پیشگیری کننده استفاده می کنيم در غیر این صورت پس از مدت کوتاهی علایم شوره مجدداً عود می نمایند.

برای شوره خفیف و معمولی استفاده از شامپوی ضد شوره 2 –  1 بار در هفته کافی است.  برخی از انواع شامپوهای ضد شوره عبارتند از: شامپو زینک پیریتیون، شامپو تار، شامپو سلنیوم سولفاید و شامپو کتوکونازول. همه این شامپوها را می توانید بدون نسخه پزشک از داروخانه تهیه فرمایید. البته بد نیست که حتی برای شوره خفیف هم حداقل یکبار به متخصص پوست مراجعه نمایید.

برای موارد شدیدتر شوره لازم است که فرد برای مدت های طولانی تحت نظر متخصص پوست قرارگیرد.

در برخی افراد استفاده از محلول موضعی ماینوکسیدیل موجب شروع و یا بدترشدن شوره شده که می تواند خفیف تا شدید باشد. گاهاً این وضعیت شدید بوده و التهاب، قرمزی، خارش و خشکی پوست نیز بدان اضافه می گردد. این علائم در زمستان (که رطوبت هوا کاهش می یابد) تشدید می گردند. برای درمان این عوارض ماینوکسیدیل استفاده از شامپوی ضدشوره و کاهش یا قطع مصرف ماینوکسیدیل کافی می باشد.

دکتر علی وفائی – متخصص پوست و مو

www.iranhaircenter.com

لطفاً برای مشاوره در مورد بیماری های پوست و مو به یکی از راه های زیر عمل نمایید:

الف) تلگرام به شماره تلفن  5733410-0902

ب) واتس آپ به شماره 8175141-0912

پ) ای میل به آدرس dr.alivafaei@yahoo.com

لطفاً سؤالات را کوتاه و مختصر نوشته و حتماً نام و نام خانوادگی ، سن ، شهرستان محل اقامت و شماره تلفن را ذکر بفرمایید.

درصورت تمایل می توانید مراجعه حضوری به مطب داشته باشید تا معاینه دقیق و تخصصی برای شما توسط دکتر علی وفائی انجام شود. برای مراجعه لطفاً با 8175141-0912 هماهنگی بفرمایید.

داروخانه پارسین

آدرس : تهران / خیابان ولیعصر / بالاتر از ظفر(دستگردی) / خیابان شهید ناصری / جنب ام آر آی جام جم/ پلاک 82

کد پستی : 1968613133

تلفن ها : +98 21 88208766 / +98 21 88208767

فکس : +98 21 88208767

ایمیل : info@144.parsinpharmacy.com

وب سایت : www.144.parsinpharmacy.com

داروخانه پارسین 2017 | اطلاعات محفوظ می باشد